SURFi – Biznes w zasięgu ręki
aWiadomości

Ceny łódzkich mieszkań poszły w dół

Dane z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że Łódź wyróżnia się na tle innych największych miast w Polsce, a ceny sprzedaży są obecnie niższe o 5% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wartość niektórych transakcji jest nawet niższa niż
100 tys. zł, co jest rzadkością w tak dużych miastach. Kupującym sprzyja także korzystna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych.   

Stancje wychodzą z mody

Sierpień i wrzesień to w zasadzie jedyny okres w roku, kiedy aktualny jest temat wynajmu stancji. Zainteresowani nim są przede wszystkim studenci, którzy poprzez wynajem tylko jednego pokoju w nieruchomości, w której mieszka również jej właściciel poszukują tańszej formy zakwaterowania.
Z przeprowadzonych przez nas badań w ramach akcji „Wynajmuj bezpiecznie” wynika, że taka forma mieszkania w trakcie studiów traci na popularności. Mimo to w okresie sierpnia i września w Szybko.pl publikowanych jest około 2 tys. ofert wynajmu pokoi – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. –  W ciągu ostatnich dwóch lat w większości lokalizacji ceny nie uległy znacznym zmianom, choć dominującym trendem jest ich niewielki wzrost. Wynika on przede wszystkim z rosnących kosztów utrzymania nieruchomości, a nie ze zwiększonego popytu czy malejącej liczby tego typu ofert.

 

Mimo że Łódź należy do największych ośrodków akademickich, to koszty wynajmu pokoju są tu stosunkowo niskie. Studenci poszukujący tego typu zakwaterowania muszą przeznaczyć na ten cel średnio 570 zł. Oznacza to niewielką podwyżkę w stosunku do cen obowiązujących w zeszłym roku (555 zł).

 

Spadają ceny i średni metraż

Łódź wyróżnia się na tle innych największych miast w Polsce. – Na łódzkim rynku nieruchomości aktualnie obowiązujące ceny sprzedaży są niższe o 5% niż przed rokiem. Kupujący mieszkanie powinni dysponować średnią kwotą 3 424 zł za mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.
Wartość transakcji związanych z kupnem lokalu w Łodzi wynosi przeciętnie 157 tys. zł. Oznacza to, że w tym mieście nabywcy przeznaczają na nieruchomość o 100 tys. zł mniej niż np. w Gdańsku oraz o 230 tys. zł mniej niż w stolicy – dodaje ekspert. Obniżył się również średni metraż nabywanych mieszkań. W sierpniu wynosił on już tylko 46 mkw. Rzadko zdarza się, aby w tak dużym mieście można było kupić mieszkanie w cenie do 100 tys. zł. W ostatnich miesiącach w Łodzi odnotowaliśmy kilka takich przypadków.

 

Od nowego roku banki będą wymagały więcej

Kredyty hipoteczne są obecnie tanie i łatwo dostępne dzięki bardzo niskim stopom procentowym w naszym kraju. W przyszłym roku może być o nie nieco trudniej. – Co prawda, oprocentowanie kredytów zapewne pozostanie niskie, jednak wzrośnie wymagany wkład własny z obecnych 10% do 15% – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Oznacza to, że aby kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. za przeciętną cenę w Łodzi trzeba będzie posiadać już nie 20 544 zł, a 30 816 zł. Przepisy co prawda nadal będą pozwalały udzielać kredytów z wkładem wynoszącym 10%, ale pod warunkiem odpowiedniego ubezpieczenia brakującej części. Należy jednak zauważyć, że niektóre banki już zapowiadają, iż nie zamierzają wykorzystywać tego rozwiązania i będą wymagać 15% wkładu. Natomiast w instytucjach, w których będzie to możliwe, kredyty tego typu mogą być droższe.

 

Warto jednak przypomnieć, że dzięki dopłatom rządowym osoby spełniające warunki programu „Mieszkanie dla młodych” nadal nie będą musiały posiadać wkładu w takiej wysokości. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Łodzi, które nie posiadają dzieci mogą liczyć na dopłatę wynoszącą maksymalnie 20 525 zł. Ci, którzy mają jedno dziecko dostaną do 30 788 zł, a posiadacze dwójki dzieci nie więcej niż 41 050 zł. Najwięcej mogą zyskać uczestnicy programu, którzy mają troje lub więcej dzieci. Oni mogą otrzymać nawet 80 048 zł.

 

 

Kontakt do biura prasowego:

 

Krzysztof Madej
kom. 531 444 469
krzysztof.madej @zarowkamarketing.pl

Weronika Seweryn

kom. 535 908 040
tel. 042 631 01 08
weronika.seweryn@zarowkamarketing.pl

Related posts

Co dla Polaków oznacza wprowadzenie podatku bankowego

admin

Bezpieczniej na imprezach masowych

Głosuj na najlepsze zdjęcie projektu fotograficznego Air France

admin