SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły aWiadomości Polska

Inflacja jest już wyższa niż oprocentowanie lokat

W styczniu ceny w Polsce były o 1,8% wyższe niż przed rokiem. Co ciekawe, zakładane wtedy lokaty średnio miały oprocentowanie wynoszące 1,71%, a więc przyniosły realne straty. W 2017 r. inflacja ma wynieść 2%. Expander ostrzega, że aby zarabiać nie wystarczy jednak znaleźć lokaty na 2%. Odsetki są pomniejszane o podatek, dlatego żeby nie tracić w ujęciu realnym, oprocentowanie wybranej lokaty musi wynieść przynajmniej 2,47%.

GUS opublikował właśnie dane na temat poziomu inflacji w  styczniu. Ci, którzy trzymali oszczędności w gotówce, od stycznia 2016 r. do stycznia 2017 r. stracili w ujęciu realnym 1,8%. O tyle wzrosły bowiem ceny w Polsce. Jednocześnie swoje prognozy na ten rok ogłosiła Komisja Europejska. Jej zdaniem w całym bieżącym roku ceny w naszym kraju wzrosną  o 2%, co oznacza że oszczędzającym niezwykle trudno będzie uniknąć realnych strat.

Nawet, jeśli znajdziemy lokatę z oprocentowaniem na poziomie 2%, to po roku otrzymamy odsetki wynoszące 1,62%. Stanie się tak, gdyż bank musi odliczyć podatek Belki. Aby zachować realną wartość swoich pieniędzy, należy znaleźć ofertę z oprocentowaniem wynoszącym przynamniej 2,47%. Niestety, wśród lokat „bez gwiazdek” nie znajdziemy obecnie takiej oferty. Wspomniana wysokość oprocentowania  dostępna jest jedynie w ramach promocji dla nowych klientów lub na nowe środki. Takie okazyjne warunki kończą się zwykle  po 2-3 miesiącach.

             Ile musi wynieść oprocentowanie lokaty, aby uzyskać realny zysk

Ile musi wynieść oprocentowanie lokaty, aby uzyskać realny zysk.jpg Większość Polaków wybierając lokatę jako formę oszczędzania, nie ma więc szans na uzyskanie w tym roku realnych zysków. Z nostalgią można wspominać luty 2014 r., kiedy przeciętnie lokaty (oproc. 2,58%) dały aż 3,75% realnego zysku. Było to możliwe dzięki temu, że ceny w kolejnych 12 miesiącach nie rosły, a wręcz spadały (o 1,87%). W obecnych realiach powtórzenie takiego wyniku wymagałoby oprocentowania wynoszącego aż 7,19%.

Realne straty ponosimy już od stycznia ubiegłego roku. Średnie oprocentowanie zakładanych wtedy lokat wynosiło 1,71%, a ceny wzrosły o 1,8%. Po uwzględnieniu wzrostu cen oraz podatku okazuje się, że przeciętna lokata przyniosła realną stratę w wysokości 0,41%. W kolejnych miesiącach tendencja spadkowa stała się jeszcze bardziej zauważalna.  W grudniu 2016 r. średnie oprocentowanie wyniosło już tylko 1,49%. Jeśli, zgodnie z prognozami, ceny wzrosną o 2%, to realna strata wyniesie aż 0,78%.

realne zyski z lokat bankowych.jpg

Related posts

Nowa wiceprezes zarządu Expander Advisors

admin

Zarządzanie zyskownością klientów – obalanie mitów

admin

Eksperci: niewielu Polaków szczepi się przeciw grypie