SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły aWiadomości

Kradzieże kart i haseł

Złodzieje byli na świecie, są i będą, a posiadaczy i użytkowników kart płatniczych nie powinna zwieść ani rutyna ani pozory. Jest kilka reguł, które przy racjonalnym stosowaniu z powodzeniem ograniczy ryzyko z używania kart płatniczych.

 

Tak, ryzyko, bo często korzystając z kart nie zastanawiamy się nad drobiazgami, które przeoczone mogą negatywnie ubarwić nasze życie.
Wypłacaj pieniądze z bankomatów w oddziałach banku – oczywiście w miarę możliwości, nie zawsze jest bank i zamknięte pomieszczenie bankomatowe.
PIN miej w pamięci – własnej, a nie telefonu. Zapisywanie pin-u i przechowywanie go w portfelu nie jest też najszczęśliwszym rozwiązaniem.
Nadwyżki finansowe na lokatę – jeżeli masz wolne środki to załóż lokatę lub przenieś je na drugi rachunek w tym samym banku. Oprocentowanie ma tu drugorzędne znaczenie, z kolei bezpieczeństwo pierwszorzędne. W przypadku utraty karty, nie utracisz większej kwoty pieniędzy. Lepiej zapobiegać sytuacji niż po fakcie rozmawiać z bankiem o ubezpieczeniu.
Podpisz kartę – coraz rzadziej stosowany sposób autoryzacji transakcji, a jednak się zdarza. Utrata niepodpisanej karty, z pinem?
Nie noś listy haseł jednorazowych – jeżeli nie musisz – pomocne tu będzie uświadomienie sobie tego, czy trzeba koniecznie robić przelewy lub inne dyspozycje w banku w innych miejscach niż miejsce zamieszkania.
Płać tylko ze znanych Ci komputerów – powiedzmy otwarcie, przy płatnościach w Internecie zagrożenie nie zniknie, ale stosując tą zasadę zmniejszy się i to znacznie.
Płacąc kartą miej  ją w zasięgu wzroku – można znacznie ograniczyć ryzyko, jeżeli będziemy pilnowali swojej karty.
Potwierdzenia transakcji niszcz – zapłaciłeś, sprawdziłeś, chcesz to zaksięgować? Jeżeli nie, to pozbądź się zniszczonych potwierdzeń, jakie dostajesz w sklepie lub punkcie usługowym.
Karta z chipem jest bezpieczniejsza – Jeżeli, Twój bank wymienia karty to nie czekaj, dołóż starań, aby mieć chipową jak najszybciej.


Wprowadzasz pin na pin padzie, zasłoń ręką klawiaturę
– coraz częściej stosowana jest autoryzacja transakcji pinem, więc w momencie, kiedy pracownik obsługujący płatność prosi o wprowadzenie pin-u zadbaj o to, aby nikt go nie zobaczył.

Zamieszczone rozwiązania zostały wielokrotnie sprawdzone, zastosowane i są gotowe do użycia w obecnej sytuacji na rynku.

Źródło:

www.PulsPieniadza.pl

www.Strend.pl

Autor: Rafał Miśkowiec

Related posts

W Europie rośnie popyt inwestorów na powierzchnie handlowe

admin

Sprawdź aktualną sytuację na drogach!

admin

Podstawowe zagadnienia prawne prowadzenia działalności e-usługowej

admin