SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły Kultura Województwo Łódź Łódzkie

MONOPOLIS – obiekt kulturalny w Łodzi

MONOPOLIS

europejskie polis kultury w centrum Polski

Rewitalizacja obiektów pofabrycznych i nadanie im nowych funkcji pozwala przywrócić świetność nie tylko opuszczonym budynkom, ale też całym dzielnicom i miastom. Tak jak w Berlinie Kulturbrauerei – niegdyś opuszczony browar, dziś kulturalne serce miasta, tak w centrum Polski rodzi się na nowo artystyczna przestrzeń. MONOPOLIS – obiekt na terenach byłych zakładów Monopolu Wódczanego w Łodzi promieniuje potencjałem o skali europejskiej. Już teraz miejsce to inspiruje artystów światowego formatu takich jak Ryszard Horowitz lub Brian Griffin. Czy najnowsza inicjatywa łódzkiego dewelopera rozsławi miasto dawnych fabrykantów?

 

Polis przyszłości w dawnej fabryce

Trzeciego czerwca łódzki deweloper Virako oficjalnie zaprezentował światu MONOPOLIS. „Miasto w mieście”, jak określa je ojciec chrzestny projektu, najwybitniejszy polski designer, projektant Pininfariny i Ferrari, Janusz Kaniewski, to przedsięwzięcie dorównujące światowym projektom rewitalizacyjnym, takim jak berliński Kulturbrauerei czy Maison Folie we francuskim Lille. Ten pierwszy przywrócił świetność opuszczonym budynkom dawnego browaru i przyczynił się do sukcesu Prenzlauerberga, dawnej dzielnicy biedoty, która obecnie stanowi jedną z najmodniejszych i najdroższych w stolicy Niemiec. Podobnie było z Maison Folie otworzonym w 2004 roku. Dawna fabryka tekstyliów przekształciła się w miejsce spotkań i pracy wybitnych artystów z całego świata.

Podobne idee leżą u podstaw MONOPOLIS. Dawny łódzki Polmos, który w czasach świetności zatrudniał około 600 osób, na którego terenie mieści się obiekt, to trzeci co do wielkości kompleks pofabryczny w centrum Polski (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego). Ogromny potencjał blisko 20 000 metrów kwadratowych powierzchni, to nie tylko industrialny charakter budynków ale także budząca się kreatywna siła miasta. – Łódź jest miejscem niezwykłym, o wspaniałej przemysłowej przeszłości. MONOPOLIS ma na celu wydobycie z jej historii najpiękniejszych kart i dopisanie do nich nowych rozdziałów – wyjaśnia Krzysztof Witkowski, prezes firmy Virako. – Łącząc nowoczesne funkcje z historyczną tkanką wielkomiejską chcemy aktywnie współtworzyć nową tożsamość miasta – siedziby przemysłów kreatywnych i inicjatyw kulturalnych. Przeszłość jest dla nas inspiracją w projektowaniu zupełnie nowych wartości. Zależy nam, by to miejsce zabłysło i stało się widocznym punktem na mapie Polski i Europy.

 

Miasto twórczych inspiracji

Już teraz MONOPOLIS wykorzystuje swój potencjał, goszcząc trwający właśnie XIII Fotofestiwal. W sobotę 14 czerwca miał tu miejsce wernisaż wystawy brytyjskiego fotografika Briana Griffina. Wcześniej Ryszard Horowitz w pofabrycznych plenerach zrealizował sesję do ekskluzywnego Kalendarza Virako 2014, a Jerzy Stuhr i Jan Komasa nakręcili zdjęcia do filmów Obywatel i Miasto 44. 11 czerwca odbył się tu także koncert Moniki Brodki i Krzysztofa Zalewskiego w ramach Red Bull Tour Bus. Niebawem otworzone zostanie kino plenerowe w ramach kolejnej edycji Polówki oraz wystawa GETTO XXI studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zorganizowana przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. – Otwierając się na inicjatywy kulturalne chcemy zachęcić łodzian do ożywienia miejsca, które miało olbrzymi wkład w naszą historię. Polis to określenie ustroju politycznego w starożytnej Grecji, w którym ważną rolę odgrywała wola obywateli – ludzi, których łączy wspólne dobro, tradycje i kultura. Nie bez powodu określenie to znalazło się w nazwie naszej inicjatywy – podsumowuje Krzysztof Witkowski.

Łodzianie entuzjastycznie przyjęli informację o nowej inicjatywie. Pochlebnych komentarzy nie szczędzą zarówno mieszkańcy, jak i ważne dla życia miasta osobistości. Krzysztof Candrowicz, dyrektor Łódź Art Center i Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi: – Wszyscy jesteśmy w pewnym sensie zmęczeni nowoczesnymi, klimatyzowanymi przestrzeniami, w których brakuje ducha. Ten obiekt ma niesamowitą atmosferę i klimat. Polska potrzebuje takich pomysłów i miejsc – stwierdza.

 

Pielęgnowanie przeszłości kluczem do stabilnego jutra

Rewitalizacja pofabrycznych przestrzeni jest wizytówką Virako, które ma już na swoim koncie podobne inwestycje przeprowadzone nie tylko w Łodzi. – W naszej działalności ważną rolę odgrywa troska o historyczne dziedzictwo miasta. To właśnie zabytkowa architektura buduje bowiem jego tożsamość, a ta nowoczesna pobudza do działania
i rozwoju. Dlatego też MONOPOLIS ma harmonijnie połączyć przeszłość z przyszłością, dając przestrzeń do tworzenia innowacyjnych rozwiązań
– twierdzi inwestor. – Takie świadome, odpowiedzialne podejście do zabytków jest ważne nie tylko w Łodzi, ale również w innych miastach, w których zakłady przemysłowe nie przetrwały próby czasu. Ich obecność na trwałe wpisana jest w wizerunek Poznania, Gdańska czy każdej innej metropolii. Takie miejsca mogą i powinny być wizytówką, która przyciągnie nie tylko turystów, ale też inwestorów i będzie powodem do dumy mieszkańców.

 

Kontakt dla mediów:

Weronika Seweryn

K: 535 908 040

E: weronika.seweryn@zarowkamarketing.pl

 

Joanna Berlińska

K: 501 021 991

E: joanna.berlinska@zarowkamarketing.pl

 

Virako – łódzki deweloper istniejący od 2000 roku. Jako jeden z pierwszych w Polsce dokonał rewitalizacji starej fabryki Henryka Wegnera z 1920 roku. W ramach przeprowadzonej inwestycji, budynki pofabryczne zaadoptowane zostały na lofty biurowe. Ostatnią inwestycją spółki jest Forum 76. Business Centre – pierwszy biurowiec klasy A w Łodzi, laureat konkursu Budowa Roku 2009, wybrany Najlepszym Biurowcem w Polsce w konkursie Eurobuild Awards 2012. Virako jest firmą odpowiedzialną społecznie. Angażuje się w działalność na rzecz dzieci i młodzieży, organizując konkursy dla studentów i przyznając im stypendia. Od ponad pięciu lat organizuje autorski program Szczęśliwe Podwórka, wspierający świetlice środowiskowe opiekujące się dziećmi z miejskich enklaw biedy. Od pięciu lat wydaje artystyczny Kalendarz Virako. Jego prestiż i unikatowość podkreśla limitowany nakład (400 szt.), wyjątkowa jakość wydawnictwa i artyści największego formatu (tj. Chris Niedenthal, Jodi Bieber z RPA, Janusz Kaniewski, Ryszard Horowitz).

 

Janusz Kaniewski – wybitny polski designer, wieloletni projektant Pininfariny i Ferrari, autor
i współautor wielu współczesnych samochodów, butów narciarskich Rossigniol, w których Hermann Maier zdobył Puchar Świata, autor aktualnego logo Fiata. W 2012 roku Janusz Kaniewski zajął drugie miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych ludzi w Polsce według magazynu Forbes. Wieloletni wykładowca Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College of Art w Londynie

 

Monopol Wódczany – zbudowany w 1902 roku jeden z najbardziej znanych monopoli wódczanych w Polsce, w czasach swojej świetności zatrudniający ponad 600 osób. Ważny element napędzający rozwój Łodzi w XIX wieku, innowator – jako pierwszy w branży spirytusowej w Polsce został zmechanizowany. Liczący blisko 30 000 metrów kwadratowych powierzchni teren, pełen pofabrycznych budynków z czerwonej cegły, wpisany jest do wojewódzkiego rejestru zabytków. Zlokalizowany jest w pobliżu modernizowanej obecnie trasy W-Z oraz DK14.

 

Łódź – miasto, którego bujny rozkwit wiązał się z rozwojem wielkich zakładów przemysłowych głównie z branży włókienniczej. Po upadku imperiów fabrykanckich, kompleksy fabryczne niszczały. Obecnie dzięki udanym projektom rewitalizacyjnym odzyskują dawną świetność, a Łódź zyskuje światową renomę. Budynek Centralnego Muzeum Włókiennictwa, dawniej fabryka Ludwika Geyera, zajął drugie miejsce w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” National Geographic Traveler. Zrewitalizowana fabryka Ludwika Grohmana, należąca do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zwyciężyła w prestiżowym, międzynarodowym konkursie organizowanym przez Expo Real w Monachium. EC1 Wschód, dawna elektrociepłownia wchodząca w skład projektu Nowego Centrum Łodzi wygrała w ogólnopolskim plebiscycie Bryła Roku 2013.

 

Fot. Andrzej Różycki

Related posts

Ośrodek Kultury: Dom Kultury w Gołdapi

Wirtualny Doradca w telefonach komórkowych

Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince