SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły Artykuły aWiadomości Polska Świat

Nagroda dla studentów mechatroniki UWM w międzynarodowym konkursie

Studenci mechatroniki UWM w Olsztynie zdobyli trzecie miejsce w konkursie „Xplore New automation award 2012”. Wojciech nagroda-dla-studentow-mechatroniki-uwm-w-miedzynarodowym-konkursieWiśniewski, Jarosław Rychlica, Piotr Zaroń i Tomasz Gogolewski to podopieczni dra inż. Michała Śmieji. W konkursie organizowanym raz na cztery lata przez niemiecką firmę Phoenix Contact, zajmującą się techniką połączeń elektrycznych i automatyką przemysłową, startowały zespoły z całego świata.

Jak informuje na swoich stronach uczelnia, konkurs był organizowany w siedmiu kategoriach: edukacja, budynki, środowisko, fabryka, sieci, rekreacja i projekty powstałe w kooperacji. Ekipa z UWM wystartowała w kategorii „edukacja”. Studenci zbudowali dydaktyczny model transportu podwieszanego. Takie rozwiązanie można zaobserwować np. w przemyśle, w lakierniach części samochodowych, magazynach i przy transporcie elementów lub produktów.

Jak podkreślają sami nagrodzeni, nie było łatwo zakwalifikować się do konkursu, w którym do tej pory żaden zespół z Polski nie zdobył wyróżnienia. Przyznają, że wybudowanie modelu nie byłoby możliwe, gdyby nie finansowa pomoc macierzystej uczelni. Choć w pierwszym etapie jury ze wszystkich złożonych projektów teoretycznych wyróżniło sto najlepszych z całego świata i dało tym zespołom pieniądze na ich realizację, to nagroda, którą zdobyli studenci UWM wystarczała jedynie na zakup elektroniki do projektu. Aby model mógł funkcjonować rektor UWM przeznaczył na ten cel dodatkowe środki na część mechaniczną, m.in. tory, rozjazdy, wózki, przekładnie itp.

Zbudowany model transportu podwieszanego zostanie na stałe w Katedrze Mechatroniki UWM. W opinii jego twórców, nauka na takim modelu jest łatwiejsza, bo „wszystkiego można dotknąć i wszystko zobaczyć”.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related posts

W Warszawie nagrodzono najlepsze projekty naukowe współfinansowane przez UE

Lepsze warunki finansowe dla eksporterów

admin

4 na 5 organizacji korzysta z otwartego oprogramowania – open source podbija biznes

admin

Leave a Comment