SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły

Odrzucenie spadku z długami. Jakie są jego konsekwencje?

Twój krewny pozostawił ci spadek, którego częścią są długi? Dobra wiadomość jest taka, że nie masz obowiązku jego przyjmowania. Co jednak dzieje się wówczas, gdy nie zdecydujesz się na dziedziczenie długów? Na kogo przechodzi taki spadek i kiedy, mimo wszystko, opłaca się wziąć na siebie zobowiązania po zmarłym członku rodziny? Wyjaśniamy.

Wiele osób obawia się, że dotknie je dziedziczenie długów, które powstały w wyniku działań zmarłego krewnego. Tymczasem polskie prawo skutecznie zabezpiecza przed poważnymi konsekwencjami takiej sytuacji. Zgodnie z przepisami, każda osoba, której przysługują prawa do majątku zmarłego spadkodawcy – czy to na mocy testamentu, czy też dziedziczenia ustawowego – może samodzielnie podjąć decyzję, co zrobić ze spadkiem. Opcje są trzy:

  1. przyjęcie spadku na wprost – a więc z pełną odpowiedzialnością za długi, które wchodzą w jego skład;
  2. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza – oznacza to, że spadkobierca odpowiada za odziedziczone długi wyłącznie do wysokości pozostawionych przez zmarłego aktywów;
  3. odrzucenie spadku – a więc zrzeczenie się wszelkich praw do odziedziczonego majątku.

Warto przy tym pamiętać, że spadkobierca nie może przyjąć jedynie aktywów, a więc np. mieszkania, środków znajdujących się na koncie zmarłego czy jego samochodu, jednocześnie odrzucając długi.

Odrzucenie spadku i co dalej?

Na podjęcie decyzji o tym, co zrobić z otrzymanym spadkiem masz 6 miesięcy od momentu nabycia praw do dziedziczenia. Stosowane oświadczenie woli możesz złożyć albo przed sądem, albo u notariusza. Jeżeli tego nie zrobisz, oznacza to, że przyjmujesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Możesz jednak zastanawiać się, co w sytuacji, kiedy odrzucisz należne ci prawa do dziedziczenia. Wówczas przechodzą one na następne osoby z „kolejki” do dziedziczenia. Kolejność ta jest również regulowana prawnie. W pierwszej kolejności po zmarłej osobie dziedziczy jej małżonek oraz dzieci, a w następnej: rodzice, rodzeństwo oraz ich wstępni oraz zstępni. Wskazani członkowie rodziny również mogą podjąć decyzję o tym, co zrobić z otrzymanym spadkiem – także przyjmując go na wprost, z dobrodziejstwem inwentarza albo odrzucając.

Gdy wszyscy uprawnieni odrzucą spadek, przejmuje go na siebie gmina zamieszkania spadkodawcy lub, w ostateczności, Skarb Państwa.

Przyjmujesz spadek z długami? Zobacz, co dalej

Są sytuacje, w których przyjęcie spadku z zadłużeniem jest korzystne. Dzieje się tak np. gdy w masie spadkowej znajduje się mieszkanie o wysokiej wartości, a długi wynoszą tylko część tej sumy. Wówczas, spadkobierca powinien jak najszybciej skontaktować się z wierzycielami zmarłego krewnego i ustalić warunki uregulowania długu. Jeżeli spadkodawca był np. klientem firmy windykacyjnej takiej jak np. Ultimo, osoba dziedzicząca długi może rozłożyć ich spłatę na dogodne, niewielkie raty. W tym celu wystarczy skontaktować się z doradcą, przekazać stosowne dokumenty potwierdzające przejęcie na siebie zobowiązania i postępować zgodnie z uzyskanymi wskazówkami. Wówczas pozbycie się zadłużenia przebiegnie bez stresu i najniższym możliwym kosztem.

Related posts

Na jakie biurowce mają apetyt najwięksi najemcy?

admin

Banki pożyczają na wino

BIK sprawdzi czy warto przyznać Ci kredyt.

admin