SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły

Planujesz wakacje poza sezonem? Sprawdź ubezpieczenie samochodu, którym będziesz podróżował.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego skończył się sezon urlopowy dla rodzin z dziećmi. Zarazem zaczął się dobry czas dla miłośników podróżowania, którzy nie muszą iść na urlop w wakacje. Na wrześniowy wypoczynek zapewne udamy się w znacznej części samochodem – jak wynika z raportu „Polak jedzie na wakacje”, dla naszych odpoczywających rodaków samochód jest najczęściej wybieranym środkiem transportu[1]. Zdarza się więc, że nawet jeśli na wczasy lecimy samolotem, na miejscu wynajmujemy auto. Eksperci radzą, co sprawdzić w ubezpieczeniu samochodu, zarówno własnego, jak i wypożyczanego.

Podróż własnym autem

Wyjeżdżając własnym samochodem w dłuższą trasę, szczególnie za granicę, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych sprawach. Jedną z nich jest wymagane wyposażenie w samochodzie, a drugim – odpowiednie ubezpieczenie. – W krajach Unii Europejskiej oraz kilku innych (np. w Szwajcarii, Norwegii) możemy poruszać się z ubezpieczeniem OC wykupionym w Polsce lub innym kraju należącym do UE bez dodatkowych dokumentów. Przekraczając granice innych państw, np. Ukrainy, musimy mieć tzw. Zieloną Kartę – możemy ją otrzymać od swojego ubezpieczyciela. Wyjeżdżając w podróż warto także wykupić odpowiedni pakiet assistance, który zapewni nam pomoc w razie kłopotów technicznych lub wypadku za granicą. Nie zaszkodzi zapisać sobie w telefonie lub notesie numer alarmowy do naszego ubezpieczyciela – radzi Łukasz Błaszczak, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych, Aviva.

Wypożyczamy samochód za granicą – to warto wiedzieć:

Podróżując samolotem możemy zdecydować się na wypożyczenie samochodu na miejscu docelowym. W ten sposób mamy możliwość np. zobaczyć te wszystkie zabytki i  lokalizacje, które znajdują się poza głównym szlakiem turystycznym. Samochód można zamówić on-line jeszcze  przed wyjazdem i odebrać już za granicą, na lotnisku lub w innym wybranym przez nas miejscu. Przed podpisaniem umowy upewnijmy się jednak, czy polskie prawo jazdy będzie honorowane w kraju, do którego się udajemy. Na terenie UE nasz dokument zachowuje ważność, jednak aby wypożyczyć samochód, niektóre firmy mogą wymagać dowodu osobistego lub paszportu[2]. – Wynajmując auto, możemy się spodziewać, że dostaniemy do podpisu umowę w języku obcym, najczęściej angielskim. Upewnijmy się, że rozumiemy jej treść, i że wszystkie warunki usługi są dla nas jasne. Zwróćmy szczególną uwagę na wysokość kaucji za wynajem pojazdu (często w formie zablokowanych na karcie środków) oraz wysokość udziału własnego w szkodzie, jeśli by do takiej doszło. Dowiedzmy się, jaka odpowiedzialność leży po stronie najmującego w razie wypadku, a co w takich okolicznościach należy do obowiązków firmy wypożyczającej auta. Taka wiedza może okazać się bardzo przydatna, nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale także ze względów finansowych. Za brak znajomości zasad panujących w danej wypożyczalni, możemy bowiem słono zapłacić – komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Uwaga na dodatkowe ubezpieczenia

Przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią, warto dokładnie zapoznać się warunkami oferty i regulaminem firmy wynajmującej pojazdy. Zwróćmy uwagę na całkowitą cenę usługi[3]. W przeciwnym wypadku niemiłą niespodzianką może okazać się np. wysokość kwoty, tzw. udziału własnego, czyli części wartości szkody, jaką klient zobowiązuje się pokryć, gdy dojdzie do uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Przykładowo, udział własny wynosi 300 euro. Jeżeli wynajmowany przez nas samochód będzie brał udział w wypadku albo zostanie skradziony, ponosimy odpowiedzialność za powstałe szkody do wysokości udziału własnego. Resztę zobowiązania pokrywa ubezpieczenie zawarte w danej ofercie najmu. Zanim wypożyczymy auto sprawdźmy więc, jaki zakres ochrony wchodzi w cenę usługi. Standardowe pakiety, odpowiadające polskiemu OC i AC, zawierają najczęściej ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń powstałych w wyniku wypadku i ochronę pojazdu od kradzieży. Te polisy zwykle pokrywają odpowiedzialność najmującego do wysokości kwoty udziału własnego. Ta może wynosić nawet 2000 euro[4]. – By uniknąć takiej opłaty, w chwili rezerwacji pojazdu można wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które częściowo lub całkowicie znosi koszt udziału własnego. Mamy też możliwość wyboru pakietu, dzięki któremu otrzymamy zwrot tych kosztów nawet w razie wypadku lub kradzieży samochodu, jeżeli tylko po zdarzeniu dostarczymy dokumenty wymagane przez wypożyczalnię – tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.

W zależności od oferty, wynajmowane samochody mogą także mieć ochronę assistance na wypadek awarii. Dobrze, gdy wypożyczalnia zapewnia taką polisę i w razie potrzeby udostępnia samochód zastępczy, co umożliwia kontynuowanie wakacyjnej podróży. Pamiętajmy także, że jeśli do stłuczki dojdzie z winy innego kierowcy, warto wezwać lokalną policję i dopilnować wszystkich formalności na miejscu zdarzenia. W przeciwnym razie firma może zażądać od nas pokrycia całkowitych kosztów naprawy.

O czym należy pamiętać przed zwróceniem auta do wypożyczalni?

Wypożyczając auto, nie omijajmy żadnego z elementów „procedury” odbierania i zwracania pojazdu do wypożyczalni. – Zanim odjedziemy wypożyczonym samochodem, należy dokładnie sprawdzić stan opon oraz tego, czy na karoserii nie są widoczne uszkodzenia, wgniecenia oraz zarysowania. Stan odbieranego przez nas pojazdu powinien być odnotowany w stosownym protokole, którego dostaniemy kopię. Przed oddaniem samochodu warto powtórzyć te czynności i także zabezpieczyć się zdjęciami, co powinno uchronić przed naliczeniem opłat za uszkodzenia, których nie spowodowaliśmy – radzi Sadowski, Expander. Aby mieć pewność, że nie będziemy zmuszeni ponosić dodatkowych kosztów, odstawmy pojazd z taką samą ilością paliwa, z jaką go odbieraliśmy.

Related posts

Eksperci: mniej CO2 powstaje przy wydobyciu gazu łupkowego niż węgla

Wyjazd last minute: jak zdobyć na to pieniądze…

admin

Finanse zakochanych

admin