SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły Artykuły aWiadomości Europa Polska

Profesorowie Błażewicz i Pesh laureatami nagrody Copernicus

Profesor Jacek Błażewicz z Politechniki Poznańskiej i Profesor Erwin Pesch z Uniwersytetu w Siegen zostali laureatami czwartej edycji profesorowie-blazewicz-i-pesh-laureatami-nagrody-copernicusPolsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus. Zwycięzcy otrzymają po 50 tys. euro.

Nagrodę przyznają wspólnie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i Niemiecka Wspólnota Badawcza (DFG). „Wyróżnienie to otrzymali za wybitne zasługi dla rozwoju polsko-niemieckiej współpracy naukowej i wspólne osiągnięcia badawcze, w szczególności za prace nad algorytmami stosowanymi w dziedzinie szeregowania zadań i bioinformatyce” – czytamy w komunikacie FNP.
Jak informuje FNP, profesorowie Błażewicz i Pesch są czwartym polsko-niemieckim „tandemem naukowym” uhonorowanym przyznawaną przez FNP i DFG Nagrodą Copernicus.

Laureaci współpracują od ponad 20 lat. Zajmują się wykorzystaniem narzędzi informatycznych do optymalizacji procesów przemysłowych oraz zagadnieniami dotyczącymi bioinformatyki. Rezultatem tej kooperacji jest ponad 30 wspólnych publikacji naukowych.

Współpraca obu badaczy dotyczy również wpierania rozwoju młodych uczonych z Polski i Niemiec. Laureaci byli opiekunami naukowymi 20 doktorantów. Zainicjowali program wymiany studenckiej między swoimi uczelniami oraz cykl seminariów badawczych.

Profesor Błażewicz w 1974 roku ukończył z wyróżnieniem studia inżynierskie na Politechnice Poznańskiej. W 1977 roku obronił doktorat na Wydziale Inżynierii Elektrycznej tej uczelni. Habilitację uzyskał w 1980 roku, a tytuł profesora – siedem lat później.

Od 1999 roku jest profesorem w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Opublikował 15 monografii naukowych oraz ponad 320 oryginalnych prac, które były dotąd cytowane ponad 2900 razy. W 1991 roku otrzymał Złoty Medal przyznawany przez European Association of Operational Research Societies.

Profesor Pesch studiował matematykę i informatykę na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt. Na tej samej uczelni zrobił doktorat i uzyskał habilitację. Obecnie wykłada i pracuje naukowo na Uniwersytecie w Siegen.

Zajmuje się interdyscyplinarnymi badaniami łączącymi informatykę gospodarczą, systemy wspierające procesy podejmowania decyzji, logistykę i zagadnienia z obszaru planowania zatrudnienia. Jest doradcą wielu firm, i koncernów, autorem książek i blisko 120 publikacji naukowych.

Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa Copernicus jest przyznawana raz na dwa lata, w drodze konkursu dwóm uczonym, zajmującym się dowolną dziedziną nauki – jednemu z Polski i jednemu z Niemiec.

Pierwszą Nagrodę wręczono w maju 2006 r. w Berlinie. Tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 17 września w Warszawie.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related posts

Masz kłopoty finansowe? Nie licz na wsparcie państwa

Ponad 1200 cudzoziemców zalegalizowało swój pobyt w Polsce

Zarządzanie nieruchomościami online

Leave a Comment