SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły

Rozwijaj biznes z FINstart

Kredyt „Na start” to interesująca propozycja dla każdego, kto dopiero otwiera swoją firmę lub jest na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju. Jeśli wierzymy w powodzenie naszego projektu i pilnie potrzebujemy gotówki, to rozwiązanie to wydaje się szczególnie ciekawe. Wedle oferty prezentowanej na stronie banku, okres kredytowania jest tutaj rozciągnięty nawet na 10 lat, a pożyczkę możemy otrzymać już pierwszego dnia po zarejestrowaniu naszej działalności. Co więcej, bank zarzeka się, że sam nam pomoże w jej otwarciu.

Takim dodatkowym wabikiem na klientów ma być opcja partycypacji przez bank w opłacaniu przez nas ZUS-u – czyli zmory młodych przedsiębiorców, o czym wielokrotnie mówiłem. Wiele osób otwiera firmy nie mając jeszcze ani jednego stałego klienta, a jednocześnie od razu nakazuje im się opłacać dość wysokie składki ubezpieczeniowe. Idea Bank przez pierwszy rok będzie nam zwracać z tego tytułu do 400 złotych, co powinno wystarczyć na opłacenie sporej części składki tzw. małego ZUS-u. Bardzo podoba mi się ta inicjatywa, ponieważ w mojej ocenie nic tak nie zabija przedsiębiorczości wśród młodych osób, jak perspektywa, że za fakt posiadania firmy od samego początku będą musieli płacić „zusowe”.

Jeśli jeszcze nie masz firmy, a chcesz wziąć kredyt przed założeniem działalności, to skorzystaj z ofertys FINstart To doradca, który zupełnie za darmo przedstawia oferty banków wspierających otwarcie firmy. Aby złożyć wniosek, przejdź na stronę FINstart ( nr tel i e-mail).
Co zrobić, aby nie popłynąć z kredytem na otwarcie działalności gospodarczej?

Czy wzięcie kredytu na otwarcie firmy jest ryzykowne? Na pewno tak. A czy jest skuteczne? To już zależy od wielu zmiennych. Gdybyś poszukał, to na pewno znajdziesz w swoim otoczeniu ludzi, którzy z powodzeniem prowadzą firmę otworzoną dzięki kredytowi czy pożyczce. Tak samo możesz znaleźć osoby, które do dzisiaj spłacają kredyt na otwarcie firmy, której już dawno nie ma… W czym tkwi szkopuł, że jednym się udaje, a inni mają problemy z zaciągniętymi kredytami?

Biznesplan – dobry biznesplan to podstawa udanego biznesu i spokojnej głowy. Niekiedy banki przyznają kredyt na działalność gospodarczą wyłącznie za okazaniem i po analizie Twojego biznesplanu.
Praca – kartka (biznesplan) przyjmie wszystko, a rzeczywistość może okazać się inna, jeśli nie poświęcisz projektowi wystarczająco dużo czasu i pracy. Sam fakt zaciągniętego kredytu na otwarcie działalności gospodarczej powinien być dla Ciebie wystarczającą motywacją do działania.
Szczęście – możesz machnąć ręką, ale prawda jest taka, że ten sam sklep może odnieść sukces założony w miejscu X i w czasie A, a założony w miejscu Y lub w czasie B – upadnie. Nie wszystko można przewidzieć, szczęście jest nieodłącznym elementem każdego biznesu, a co za tym idzie – kredytu.
Umowa kredytowa – wszystkie powyższe elementy na nic się zdadzą, jeśli weźmiesz kredyt na działalność gospodarczą nie czytając i nie analizując warunków umowy. Na kredycie można popłynąć a już na pewno dużo stracić. Dlatego czytaj umowy.

Kredyt czy pożyczka na otwarcie firmy?

Niektórzy mylą kredyt z pożyczką. Oczywiście jeśli masz wybór, to lepiej wziąć pożyczkę na otwarcie firmy – bezzwrotną :) Kredyt jest zawsze na konkretny cel (np. na firmę), natomiast pożyczka na dowolny (np. na firmę). Pożyczka na firmę być bezzwrotna jak i nieodpłatna. Natomiast kredyt na otwarcie firmy jest zawsze zwrotny jak i płatny (w postaci odsetek i prowizji). Ma jednak jeden plus – kredyt na działalność gospodarczą jest relatywnie tańszy od płatnej pożyczki.
Kredyt na otwarcie działalności czy dotacja?

Dotacje z Unii Europejskiej były przez wiele lat bezzwrotne. Z jednej strony było to dobre, ponieważ na wypadek potknięcia nie trzeba było zwracać pieniędzy. Jednak z tego samego względu usypiały czujność i rozleniwiały przedsiębiorcę. Człowiek, który dostaje bezzwrotną pożyczkę na otwarcie firmy, traktuje ją jak prezent od losu. Jak wygraną na loterii, którą można dalej obstawiać. Z kolei kredyt na otwarcie działalności gospodarczej, który trzeba będzie kiedyś zwrócić dodaje sił i motywacji do działania. Co jest lepsze dla Ciebie? Jeśli masz w sobie dużo samozaparcia i samokontroli, to poradzisz sobie z dotacją. Jeśli z natury jesteś leniem, to dotację po prostu “przesrasz” :) Aby dowiedzieć się więcej czy masz szansę na dotację z UE, wypełnij wniosek online (imię i nazwisko, Twój NIP) i czekaj na telefon od konsultanta. Wypytaj go o wszystko, to nic nie kosztuje.

 

Na koniec zostawiłem bardziej przyjemny spis. Banki prześcigają się w korzyściach, jakie możesz mieć biorąc u nich kredyt na działalność gospodarczą. Często są to jedynie marketingowe zagrywki, obwarowane warunkami (czytałeś je powyżej), ale jednak coś tam dają. Skoro już musisz wziąć kredyt na otwarcie działalności gospodarczej, ponieważ nie jesteś bezrobotny i nie dostaniesz pieniędzy z Urzędu Pracy ani z Unii Europejskiej, nie posiadasz tylu oszczędności i nie chcesz oddawać udziałów Aniołom Biznesu, to przynajmniej coś tam dostaniesz. Oto lista, czego możesz się spodziewać:

rok bez ZUS-u – bank będzie przez rok opłacał Ci składki na ZUS, oczywiście ten pomniejszony (400zł z hakiem),
umorzenie kwoty pożyczki – bank umorzy Ci całą kwotę pożyczki, jeśli tylko będziesz prowadził konto przez X lat i spłacał same odsetki w wysokości X%,
weekend w eleganckim hotelu – weź kredyt, nie patrz na oprocentowanie, a bank w nagrodę wyśle Cię na wycieczkę,
tablety, notebooki i inne urządzenia – tym też kuszą banki, choć jest coraz mniej skuteczna przynęta,
odroczenie terminu spłaty – pierwsza rata na przykład po 3 miesiącach,
nagroda pieniężna – przykładowo zwrot pierwszej raty na konto lub 20% odsetek.

Jeżeli nie chcesz wpaść w pułapki finansowe i szybko i godnie wystartować ze swoim projektem wejdź na naszą stronę i zaufaj specjalistą finstart.pl

Related posts

Pomoc dla weteranów

Apartamenty trzymają cenę

Dowiedz się czy warto zmienić OFE

admin