SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły Kategoria Mazowieckie Nieruchomości Warszawa Województwo

Stołeczna ziemia w cenie

 

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera w Warszawie wyraźnie wzrosły ceny działek budowlanych. W porównaniu z analogicznym okresem w 2013 roku, ziemia zyskała na wartości ponad 20 proc. Ceny porównywalne są więc obecnie do tych, jakie obowiązywały w czasie boomu budowlanego z 2007 roku.

Rynek w rozkwicie

Deweloperzy i inwestorzy mają powody do zadowolenia. W stolicy po raz pierwszy od trzech lat rok zakończył się wyraźnym wzrostem cen nieruchomości. Dotyczy to zarówno wartości nominalnych, jak i realnych. – Ubiegły rok można ocenić bardzo pozytywnie. Był to okres stabilizacji cen oraz rosnącego zainteresowania kupujących – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Wiele symptomów zapowiada również, że dobra koniunktura będzie trwać dalej. Świadczy o tym np. podwyżka cen działek budowlanych. Aktualna cena w Warszawie wynosi 1 100 PLN za mkw., co oznacza podwyżkę
o 8 proc. w stosunku do III kwartału 2013 r. i aż 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku.
Jest to wartość, jaką miała warszawska ziemia w okresie boomu budowlanego sprzed siedmiu lat.

Warszawiacy konsekwentni w wyborze

Wnioski płynące z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera świadczą o niezmiennych preferencjach mieszkańców stolicy. Warszawiacy ciągle najchętniej kupują mieszkania o powierzchni do 50 mkw., w których jeden pokój służy jako przestrzeń dzienna, drugi natomiast to sypialnia. Kawalerki, które zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem, obecnie straciły na popularności. Wyjątkiem są nieruchomości w najniższej cenie, do których można wprowadzić się bez konieczności poniesienia większych nakładów na remont. Często są one kupowane w celach inwestycyjnych.
Najpopularniejszą lokalizacją w stolicy są aktualnie Bielany i Wola stwierdza Silwana Piotrowicz, ekspert Metrohouse. – Równie chętnie kupowane są też lokale na Targówku i Ursusie. Co ciekawe, powoli do łask wraca również Białołęka, a to za sprawą stosunkowo taniego nowego budownictwa.

W styczniu raty kredytów spadają

Jak pokazują wyniki raportu, w minionym roku ceny mieszkań w Warszawie wzrosły. Mimo to nabywcy nieruchomości mają powód do zadowolenia, bowiem obecnie kupując mieszkanie na kredyt będą płacili niższe raty niż wynosiłyby one na początku 2013 r. – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw.
w Warszawie spadła od stycznia 2013 r. o 377 PLN
– podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To największa różnica wysokości rat, jaką odnotowano w monitorowanych miastach. Dla porównania, w Łodzi była ona najmniejsza i wyniosła 172 PLN.

 

Kontakt do biura prasowego:

Weronika Seweryn

kom. 535 908 040
tel. 042 631 01 08
weronika.seweryn@zarowkamarketing.pl

 

Izabela Śnitko

kom. 537 127 714

izabela.snitko@zarowkamarketing.pl

Related posts

Zmiany w systemie podatkowym: Co to znaczy dla małych i średnich przedsiębiorstw?

admin

Centrum Ogrodnicze: Erwas

Aranżacja ogrodów: DanGarden