SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły Artykuły aWiadomości Świat Wywiady

Wakacje od służbowej poczty – służą pracy

Odstawienie poczty elektronicznej redukuje stres i poprawia koncentrację – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w wakacje-od-sluzbowej-poczty-sluza-pracyIrvine.

„Odkryliśmy, że kiedy odstawi się pracowników od poczty elektronicznej, wówczas mniej się rozpraszają i doświadczają mniejszego stresu” – opisuje współautorka badań, prof. nauk informatycznych Gloria Mark z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

Naukowcy badali pracowników administracji wojskowej. Ochotnikom monitorowano na bieżąco pracę serca. W tym czasie specjalne oprogramowanie śledziło częstotliwość, z jaką przełączali aplikacje na ekranach swoich komputerów.

Pracownicy, którzy mieli w swoich komputerach włączoną pocztę elektroniczną, dwukrotnie częściej przełączali aplikacje (ok. 37 razy na godzinę) w porównaniu z grupą, która była odłączona od e-maili przez pięć dni. Ponadto, ich serca ciągle były w stanie pogotowia, co objawiało się zwiększoną częstotliwością uderzeń.

„Urlop od e-maili w czasie pracy może być dobrym pomysłem” – dodaje prof. Mark.

Zdaniem naukowców, oprócz zmniejszenia stresu brak poczty elektronicznej może również poprawić wydajność pracy. Badaczka podkreśla, że ochotnicy polubili odstawienie od e-maili w pracy, zwłaszcza, kiedy godził się na to ich kierownik.

Poza tym częściej musieli bezpośrednio kontaktować się z kolegami z pracy, odchodząc od biurek, co również niosło korzyści zdrowotne. Zaobserwowano też u nich spadek poziomu hormonu stresu – kortyzolu.

O wynikach badań można przeczytać na stronie internetowej uniwersytetu. Naukowcy zaprezentują je podczas konferencji Computer-Human Interaction, która odbędzie się 7 maja w Austin w Teksasie.

Źródło:  www.naukawpolsce.pap.pl

Related posts

Nieergonomiczny open space kosztuje nas 1,5h dziennie

admin

Badanie: emerytura może zwiększać zadowolenie z życia

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Leave a Comment