SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły Dolnośląskie Kategoria Nieruchomości Nieruchomości Rynek Województwo Wrocław

We Wrocławiu najchętniej kupowane są tańsze mieszkania

Dane z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że we Wrocławiu najczęstszym wyborem kupujących są mieszkania z niższej półki cenowej. Świadczy o tym dostępność najtańszych lokali, która zmalała o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego roku oraz  obniżający się średni koszt zawieranych transakcji. W przeciwieństwie do nowego budownictwa, które nie odgrywa znaczącej roli na rynku wtórnym, niezmiennie dużym wzięciem cieszą się przedwojenne nieruchomości.

We Wrocławiu ubywa tanich lokali

Jak wskazują eksperci Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w ciągu ostatniego roku z rynku zniknęła znaczna część nieruchomości z najniższego przedziału cenowego (do 4 tys. zł za mkw.). Przed 12 miesiącami stanowiły 7% rynku, obecnie tylko 3%. Najwięcej ofert w przystępnych cenach można znaleźć w dzielnicy Krzyki. – Osoby poszukujące mieszkania mogą natomiast przebierać wśród ofert w cenie pomiędzy 5 a 6 tys. zł za metr kwadratowy. Tego typu nieruchomości stanowią ponad 40% podaży – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Ma to bezpośredni wpływ na średnią cenę ofertową, która wynosi 5 730 zł za mkw.   

 

W stolicy Dolnego Śląska wybieramy tańsze mieszkania

We Wrocławiu po raz kolejny obserwowany jest spadek średniej ceny transakcyjnej. Wynosi ona obecnie 5 321 zł za metr kwadratowy. Najczęściej wybierane lokale mają z kolei od 45 do 60 mkw. – Najchętniej kupowanymi nieruchomościami, są te w przedwojennych kamienicach oraz w blokach z wielkiej płyty – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Stąd dużą popularnością cieszą się dzielnice Psie Pole oraz Fabryczna. We Wrocławiu niewielu jest natomiast chętnych na używane mieszkania w najnowszym budownictwie.     

 

Rosną marże kredytów hipotecznych

Osoby, które planują zaciągnąć w najbliższym czasie zobowiązanie na zakup mieszkania we Wrocławiu, zapewne nie ucieszy fakt, że marże nowo udzielanych kredytów hipotecznych rosną. To natomiast przekłada się na wzrost oprocentowania.– Co ciekawe, podwyżki obserwowaliśmy również w poprzednich miesiącach, jednak wtedy oprocentowanie i tak było niższe niż przed rokiem. Działo się tak ponieważ w pierwszej połowie 2013 stawki WIBOR stosowane przez banki były ciągle dość wysokie. Nawet przy niższej marży oprocentowanie również było więc stosunkowo wysokie – mówi Jarosław Sadowski, Expander Advisors.

W połowie ubiegłego roku stawki stosowane przez banki osiągnęły już jednak poziom zbliżony do obecnego. O zmianach oprocentowania zaczęły więc decydować przed wszystkim zmiany marż, a te niestety rosły. W rezultacie obecne średnie oprocentowanie (4,47%) jest wyższe niż w lipcu 2013 roku (4,29%). – Prawdopodobnie seria podwyżek marż zbliża się już ku końcowi, jednak nie można oczywiście wykluczyć, że kredyty jeszcze nie zdrożeją. Banki chcą bowiem zrekompensować sobie konsekwencje wejścia w przyszłym roku w życie Rekomendacji U, która może znacząco obniżyć ich przychody uzyskiwane ze sprzedaży ubezpieczeń dodawanych do kredytów – prognozuje Sadowski.

W tym roku istotny jest nie tylko koszt kredytu, ale także posiadanie odpowiednio wysokich oszczędności. Obecnie, aby kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. we Wrocławiu po średniej cenie transakcyjnej, trzeba posiadać przynajmniej 15 963 zł, co stanowi minimalny (5%) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 1 747 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej. – Oczywiście może być niższa jeśli poświęcimy nieco czasu na znalezienie najtańszych ofert kredytowych lub jeśli zgromadzimy wyższy wkład własny. W przypadku osób młodych w tym ostatnim pomocny może być program „Mieszkanie dla młodych” – konkluduje ekspert.

                       

 

Kontakt do biura prasowego:

Weronika Seweryn

kom. 535 908 040
tel. 042 631 01 08
weronika.seweryn@zarowkamarketing.pl

Rafał Kowalczyk

kom. 532 186 748
rafal.kowalczyk@zarowkamarketing.pl

 

Related posts

WERSUS S.C.

admin

Komisariat Policji w Sycowie

admin

Delikatesy S.J.

admin