SURFi – Biznes w zasięgu ręki
  • Home
  • Artykuły
  • Wmurowano kamień węgielny pod budowę Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii
Artykuły aWiadomości Polska

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii

Zespół Inkubatorów Wysokich TechnologiiKamień węgielny pod budowę Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii wmurowano w poniedziałek w Poznaniu. Od 2012 roku będzie on oferował laboratoria firmom z branży chemicznej, biotechnologicznej i informatycznej.

Obiekt powstaje na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM (PPNT). Na powierzchni ok. 4,5 tys. mkw. znajdą się m.in. laboratoria, pomieszczenia biurowe, magazynowe, i serwerownia. W Zespole Inkubatorów powstanie także laboratorium mikrobiologiczne, oraz hala technologiczna.

„Laboratoria te będą przeznaczone w szczególności dla potrzeb małych firm, które nie mają środków by samemu wybudować i wyposażyć tego typu miejsca pracy. Tutaj będą mogli je wypożyczyć do przeprowadzenia analiz” – powiedział prof. Bogdan Marciniec prezes Zarządu Fundacji UAM.

„Wobec braku dużych polskich przedsiębiorstw zdolnych do tworzenia i utrzymywania własnych ośrodków badawczych, rola parków naukowych i technologicznych w naszym kraju powinna skoncentrować się na wspomaganiu i komercjalizacji badań dostosowanych do potrzeb małych i średnich firm” – dodał.

Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii kosztować będzie 55 mln zł. 85 proc. pieniędzy pochodzi ze środków unijnych.

PPNT to najstarszy w Polsce park naukowo-technologiczny. Powstał w maju 1995 roku w ramach Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wspiera proces komercjalizacji wyników badań naukowych w gospodarce oraz stymulacji rozwoju ekonomicznego Wielkopolski.

PPNT to multidyscyplinarny ośrodek, grupujący specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. W ramach PPNT działają pracownie, laboratoria i firmy z dziedziny chemii i technologii chemicznej, archeologii, informatyki, fizyki, geologii oraz nauk ekonomicznych.

www.naukawpolsce.pap.pl
PAP – Nauka w Polsce
rpo/ ls/bsz

Related posts

Rynek szuka księgowych outsourcingu

Najtańsze święta od lat. Tak tanio w grudniu nie jeździłeś od dawna [OPINIA ANALITYKA CINKCIARZ.PL]

admin

Kto z Twoich znajomych uratuje Ci życie?

Leave a Comment