SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły Artykuły Firma Podatki Porady

Wyższe odsetki za długi u fiskusa

Od 10 maja 2012 r. będą obowiązywały nowe, wyższe odsetki od zaległościwyzsze-odsetki-za-dlugi-u-fiskusa podatkowych – osoby, które mają długi u fiskusa, zapłacą już 14,5% karnych odsetek w skali roku. Ich podwyżka jest związana ze środową decyzją Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych.

Środowa podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej przełoży się nie tylko na wyższe raty kredytów złotowych, ale także na wyższe odsetki od zaległości podatkowych. Zgodnie bowiem z Ordynacją podatkową stawka odsetek za zwłokę w zapłacie podatków jest sumą 200% stopy lombardowej – a ta właśnie została podwyższona – oraz 2% (ale nie mniej niż 8%).

Odsetki wyższe o pół punktu procentowego


Zgodnie z decyzją RPP, stopa lombardowa wzrasta od 10 maja 2012 r. z 6,00% do 6,25%. A to oznacza, że stopa odsetek od zaległości podatkowych będzie wynosiła 14,5% (obecnie odsetki za zwłokę kosztują podatników 14% w skali roku).

Pierwsza tegoroczna podwyżka, ale czy ostatnia?


To pierwsza podwyżka stopy lombardowej w tym roku, natomiast w 2011 r. podwyższano ją aż czterokrotnie – wliczając tegoroczną podwyżkę stopa lombardowa wzrosła od 20 stycznia 2011 r. o jeden punkt procentowy (z 5,25% do 6,25%). W efekcie oprocentowanie zaległości podatkowych wzrosło w tym czasie o 2 pkt proc. (z 12,5 do 14,5%).

tabela

 

W niektórych sytuacjach stopa odsetek od zaległości podatkowych może być obniżona. Dzieje się tak w przypadku złożenia korekty deklaracji podatkowej wraz z wyjaśnieniem przyczyn dokonania poprawki. Jeśli podatnik ureguluje zaległości wobec fiskusa w ciągu 7 dni, może skorzystać z obniżonej stawki. Wynosi ona 75% stawki podstawowej, czyli po ostatniej zmianie – 10,88%.

Agata Szymborska-Sutton

Źródło: www.taxcare.pl

Related posts

Integracja kluczem do ekspansji gospodarczej Europy

admin

Ultrabook Lenovo U300s Produktem Roku 2012!

PEKAES z ofertą dla młodych ludzi Ruszył Program SALES CHALLENGE TRAINEE

admin

Leave a Comment