SURFi – Biznes w zasięgu ręki
Artykuły Artykuły Firma Porady

Zlecamy audyt energetyczny – na co zwrócić uwagę?

Audyt energetyczny jest niezwykle ważnym krokiem podczas planowania modernizacji budynku. Dzięki audytowi uzyskujemy zlecamy-audyt-energetyczny-na-co-zwrocic-uwageinformację na temat opłacalności inwestycji oraz czasu, w którym zwrócą się jej koszty.

Ważna rola audytu

Osiągnięcie oczekiwanych efektów termomodernizacji jest możliwe dzięki szczegółowej analizie energetycznej budynku. Jej przygotowanie zlecane jest autoryzowanym audytorom energetycznym, którzy w swoich opracowaniach wskazują optymalne dla danego budynku rozwiązania techniczne, organizacyjne i formalne oraz określają ich opłacalność. Audyt energetyczny stanowi więc podstawę każdej termomodernizacji – dlatego tak ważna jest jego wysoka jakość.

20% audytów zawiera błędy

Tymczasem jak wynika z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii, która zajmuje się weryfikacją audytów, około 20% opracowań zawiera błędy. Niejednokrotnie są one wynikiem pośpiechu lub braku dokładności audytora. W związku z tym, do dokumentów trafiają przypadkowe dane dotyczące różnych budynków, niejednoznaczne informacje na temat kosztów zużycia energii bądź rodzaju systemu dostarczania ciepła do analizowanego obiektu. W niektórych audytach energetycznych brakuje też poszczególnych fragmentów badania.

Gdy audyt nie przejdzie pozytywnej weryfikacji…

Jakie konsekwencje niesie to dla zleceniodawcy audytu? Przede wszystkim stratę czasu, a co za tym idzie – zazwyczaj też pieniędzy. Dotyczy to w szczególności tych przypadków, gdy zleceniodawca stara się o kredyt lub dofinansowanie inwestycji ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów, czyli o premię termomodernizacyjną. Odrzucenie audytu przez komisję weryfikującą oznacza konieczność powtórzenia procedury kredytowania i przedłużenie czasu załatwiania formalności. Dlatego tak ważne jest zlecenie przeprowadzenia audytu energetycznego dobremu specjaliście.

Jak wybrać sprawdzonego audytora?

Opracowanie audytu wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego, doświadczenia oraz dokładności. Dlatego potencjalnego wykonawcę warto poprosić o przedstawienie referencji lub skorzystać z usług audytora poleconego, np. przez znajomych lub internautów.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze audytora energetycznego? Jak podkreślają twórcy serwisu www.termomodernizacja.pl, o wiarygodności wykonawcy w największym stopniu świadczy ilość zrealizowanych przez niego audytów, które zostały pozytywnie zweryfikowane przez BGK. Kolejną wskazówką jest sprawdzenie, czy audytor posiada świadectwo ukończenia odpowiedniego kursu lub studium podyplomowego z zakresu auditingu energetycznego, Można też zweryfikować, czy został wpisany na listę autoryzowanych audytorów KAPE lub Ministerstwa Budownictwa i czy należy do Zrzeszenia Audytorów Polskich.

Termomodernizacja.pl – wiedza i usługi profesjonalistów

Pomocną bazą sprawdzonych audytorów oraz innych profesjonalistów z branży termomodernizacyjnej jest portal www.termomodernizacja.pl. Inwestorzy zainteresowani wykonaniem audytu lub też przeprowadzeniem kompleksowych prac termomodernizacyjnych znajdą tu wykonawców, których wiarygodność została zweryfikowana i w wielu przypadkach dodatkowo poparta referencjami ze strony zadowolonych klientów.

Serwis www.termomodernizacja.pl został stworzony przede wszystkim z myślą o potrzebach wymagających inwestorów – zainteresowanych zleceniem złożonych, długotrwałych i wysokonakładowych prac termomodernizacyjnych. Zaliczają się do nich zarządcy nieruchomości, przedstawiciele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorstwa i jednostki budżetowe oraz inni zleceniodawcy, dla których kluczowe znaczenie odgrywa wiarygodność wykonawców.

 

Źródło: Informacja Prasowa

Related posts

RapCraft – rewolucyjna technologia drukarek 3D z Poznania

Dzięki nim – Polska Pięknieje

admin

Inwestorze poczuj grunt pod nogami

Leave a Comment